10 nejlepších superhrdinských filmů dvacátého století


Náš výběr 10 nejlepších a nejvlivnějších superhrdinských filmů 20. století. Podívejte se, které snímky formovaly žánr.
Ještě předtím, než ve 21. století začal boom filmových vesmírů Marvel a DC, existovala řada přelomových filmů, které definovaly a formovaly superhrdinský žánr. Tohle je desítka těch, které obstály ve zkoušce časem.
Batman (1989)
Film, který odstartoval moderní éru blockbusterů. Tim Burton stvořil nezapomenutelnou gotickou vizi Gothamu a jeho marketingová kampaň rozpoutala celosvětovou Batmanii. Snímek definoval, jak může komiksový film vypadat, a jeho vliv je patrný dodnes.

Rocketeer (The Rocketeer, 1991)
Režisér Joe Johnston vzdal tímto filmem poctu dobrodružným seriálům ze 40. let. Snímek sice v době uvedení komerčně příliš neuspěl, ale díky svému unikátnímu art deco stylu a nostalgické atmosféře si postupem času vybudoval status kultovní klasiky.

Blade (1998)
V době, kdy na tom nebyl superhrdinský žánr po propadáku Batman a Robin (1997) nejlépe, přišel Blade a vše zase změnil. Tento drsný, akční film s hororovými prvky ukázal, že i méně známá postava může být komerčně úspěšná, a položil základy pro budoucí úspěch Marvelu. Wesley Snipes se stal ikonou.

Darkman (1990)
Ještě před Spider-Manem ukázal režisér Sam Raimi svůj talent pro superhrdinský žánr v tomto originálním filmu. Darkman je unikátní směsicí gangsterky, klasického hororu o monstru a superhrdinského příběhu, která dodnes vyniká svou syrovostí a vizuální nápaditostí.

Maska (The Mask, 1994)
Tento film dokázal, že superhrdinský žánr může být i naprosto čistokrevná komedie. Díky nespoutanému výkonu Jima Carreyho se z Masky stal fenomén, který připomínal hranou verzi grotesek Texe Averyho a proměnil Carreyho v globální superstar.

Superman 2 (Superman II, 1980)
Jeden z prvních skutečně skvělých superhrdinských sequelů. Film nabídl komplexnější příběh a emocionální hloubku, a také postavil Supermana před hluboké osobní dilema – vzdát se svých nadlidských schopnosti kvůli lásce k Lois Lane, nebo chránit svět před generálem Zodem.

Želví nindžové (Teenage Mutant Ninja Turtles, 1990)
Tento film dokázal spojit barevnou a hravou mytologii animovaného seriálu s drsnou a realistickou atmosférou kriminálního filmu z prostředí New Yorku. Revoluční kostýmy z dílny Jima Hensona jsou dodnes malým technickým zázrakem.

Batman se vrací (Batman Returns, 1992)
Tim Burton dostal pro tento sequel plnou tvůrčí svobodu a využil ji na maximum. Výsledkem je bizarní, temný a vizuálně ohromující snímek, který je více autorským dílem než typickým blockbusterem. Výkony Michelle Pfeiffer jako Catwoman a Dannyho DeVita jako Penguina jsou dodnes ikonické.

Vrána (The Crow, 1994)
Kvality tohoto snímku jsou nezpochybnitelné. Vrána je gotická, atmosférická a stylová báseň o pomstě, která ukázala, že superhrdinský film může být temný, dospělý a poetický.

Superman (1978)
Film, který je často považovaný za základní kámen celého superhrdinského žánru. Film Richarda Donnera byl prvním velkorozpočtovým projektem, který bral komiksovou předlohu vážně. Díky revolučním trikům, ikonické hudbě Johna Williamse a dokonalému ztvárnění Christophera Reevea dokázal diváky pevně a spolehlivě přikovat do sedaček.
