Logo NaStreamu.cz

Začínáte s anime a milujete sci-fi? Zkuste tyhle pecky na Netflixu

5 min. čtení
Fotka autora
Jakub Kunc
Hackující Lucy a David z anime Cyberpunk: Edgerunners
Hackující Lucy a David z anime Cyberpunk: Edgerunners

Máte rádi anime a zároveň vás fascinují světy sci-fi? Pak je pro vás Netflix tou pravou platformou. V jeho rozsáhlém katalogu najdete spoustu sci-fi anime, od žhavých novinek po kultovní klasiky. Přinášíme 5 tipů na Sci-Fi seriály, které byste rozhodně neměli minout.

Zajímalo by vás anime? A baví vás sci-fi? V tom případě se vám Netflix postará o hodiny zábavy. Velkou část jeho anime katalogu totiž tvoří právě tento žánr. Nabízí jak nové kousky, tak i absolutní klasiky, které by měl každý fanoušek anime znát. Naše redakce si pro vás připravila 5 tipů s čím začít.

Cyberpunk: Edgerunners – love-story ve světě, který nezná dobré konce

Svět Cyberpunk: Edgerunners ovládají korporace – i díky tomu je špinavý a plný násilí. David Martinez v něm navštěvuje elitní akademii – alespoň do doby, než jeho matka zemře během souboje pouličních gangů. Aby se mu ve městě Night City nějak podařilo přežít, nechá si do těla nainstalovat vylepšení Sandevistan. Díky němu má rychlejší reflexy a dokáže se pohybovat neuvěřitelnou rychlostí. S jeho pomocí se navíc dostane do jednoho z gangů, pro který začne pracovat. V něm se seznámí s netrunnerkou – hackerkou – Lucy. A když si odmyslíte všechnu tu špínu, krev a další tělní tekutiny, je Cyberpunk: Edgerunners primárně love-story Davida a Lucy o jejich snaze dostat se na Měsíc.

Příběh je zasazený do světa hry Cyberpunk 2077 – odehrává se zhruba rok před ní. Herní fanoušci si tak anime vychutnají ještě o něco víc - známé lokace totiž uvidí z úplně nové perspektivy. Přesto jde o skvělou podívanou i pro lidi světem Cyberpunku zatím nepolíbené. Pro fanoušky je ale na místě varování – píseň I Really Want to Stay At Your House nabere po dokoukání Edgerunners zcela nový význam. Anime připravilo ve spolupráci s herními vývojáři studio Trigger (Kill la Kill, Promare), které má nezaměnitelný rukopis – naprosto šílenou akci odporující fyzikálním zákonům, která navíc hraje nádhernými barvami.

Pluto – převyprávění příběhu Boha mangy

Robot začal vraždit lidi i další roboty. Alespoň tomu nasvědčují všechny důkazy, které nashromáždí robotický detektiv Europolu Gesicht. Podobný zločin se přitom ještě nikdy nestal. A na seznamu dalších obětí je i všech sedm nejmodernějších robotů na světě. Zavražděné lidi zase spojuje celosvětový robotický zákon, který by měl robotům zaručit stejná práva. Dokáže detektiv záhadu rozplést a vraha dopadnout?

Pluto vznikl jako ONA (Original Net Animation) – seriál vytvořený primárně pro VOD (přímo pro Netflix). Animátoři ze studia M2 si tak mohli dovolit více experimentovat. Navíc měli možnost pracovat s délkou epizod, což je u anime poměrně vzácné – čeká na vás tak osm hodinových epizod místo klasických cca 25minutových. Mangu, která slouží jako předloha, napsal Naoki Urusawa v roce 2003 jako poctu „Bohovi mangy“ Osamu Tezukovi, který v druhé polovině minulého století zpopularizoval anime i mangu. Právě díky němu je v současnosti anime tak rozšířenou zábavou. Pluto je převyprávěním části Tezukovi mangy Astro Boy.

Atom z anime Pluto
Atom z anime Pluto

Kovboj Bebop: Lovec odměn – vesmírný western v rytmu jazzu

Legendární počin režiséra Šin'ičiróa Watanabeho (Samurai Champloo, Space Dandy) z roku 1998 vypráví o posádce lovců odměn na lodi Bebop. Tu tvoří bývalý nájemný vrah Spike Spiegel, bývalý policista Jet Black, podvodnice Faye Valentine a Edward Wong – dítě a nadaný hacker. Společně brázdí solární systém v roce 2071. Příběh by se dal prezentovat jako neo-noir vesmírný western, který se věnuje tématům existenciální znuděnosti, osamělosti a neschopnosti utéct své minulosti.

Pohodovou atmosféru, kdy si postavy jen povídají, střídají akční scény s perfektní choreografií jako vystřiženou z asijských kung-fu filmů a plynulou animací studia Sunrise (InuYasha, Gintama). To všechno s perfektním soundtrackem plným bebop jazzu. Jen pozor – Netflix natočil i hranou adaptaci. Tvůrci ale nejspíš nepochopili, díky čemu je Bebop tak populární. Fanoušci rozhodně nešetří negativní kritikou.

Pokud už máte Bebopa za sebou a chcete zkusit něco dalšího od proslulého režiséra, mrkněte na jeho novinku Lazarus.

Spike z anime Kovboj Bebop
Spike z anime Kovboj Bebop

Neon Genesis Evangelion – co s dětmi udělá válka?

Další kultovní anime klasikou, kterou Netflix nabízí, je Neon Genesis Evangelion (často zkracované na EVA). V něm mimozemšťané přezdívaní Andělé útočí na zemi. Jedinou obranou jsou obří bio-roboti jednotky EVA, které vytváří skupina NERV. Problém je, že roboty dokáží ovládat jen děti, kterým je okolo 15 let. Jedním z pilotů je i Šindži, syn ředitele NERVu, kterému se do boje s nadpozemskými monstry ani trochu nechce.

EVA je jedním z nejznámějších mecha anime – tedy příběhů, ve kterých vystupují obří roboti. Přitom jde hlavně o dekonstrukci tohoto žánru. Seriál si pokládá otázku, co se asi tak stane s psychikou teenagerů, které posadíme do obrovských robotů a necháme je bojovat s mimozemšťany. A není překvapením, že odpovědí není nic pozitivního. Anime vytvořilo animační studio Gainax, které před svým krachem patřilo k těm nejvlivnějším – stálo třeba i za Tengen Toppa Gurren Lagann nebo FLCL. EVA má navíc objektivně jeden z nejlepší openingů vůbecThe Cruel Angel's Thesis.

Tip redakce: Pokud se vám u seriálu nezobrazují žádné díly, zkuste si na Netflixu přepnout jazyk zobrazení na angličtinu.

Parasyte: The Maxim – když na vás začne mluvit ruka

V anime Parasyte: The Maxim se na Zemi dostanou parazité, kteří posednou lidi a změní je ve své vraždící nástroje. To se mělo stát i 17letému Šiničimu Izumi, ale jeho parazit se nezvládl dostat do ucha, a místo toho mu posedl ruku. Musí se proto naučit žít s myslící a mluvící rukou, která navíc dokáže měnit tvar. Kromě toho se ale stane jediným člověkem, který dokáže s mimozemskými parazity efektivně bojovat. Záchrana lidstva je tak převážně na něm.

Parasyte: The Maxim vyniká nápaditými a děsivými designy monster, ale i příběhem, který se rozhodně nebojí být drsný a temný. Skvěle napsaný je i Šiničiho vývoj – šprt, který v boji s parazity přichází o své lidství. Za anime z roku 2014 stojí studio Madhouse, které bylo v té době na svém vrcholu. Příběh tak doplňuje špičková animace – obzvlášť u podivných přeměn parazitů. Seriál navíc skvěle převedl původní komiks z roku 1989 do moderní podoby. Třeba místo toho, aby Šiniči hledal původ parazita v knihách, se prostě koukne na internet.

Šiniči a parazit v jeho ruce z anime Parasyte: The Maxim
Šiniči a parazit v jeho ruce z anime Parasyte: The Maxim

Tip redakce: Pokud se vám u seriálu nezobrazují žádné díly, zkuste si na Netflixu přepnout jazyk zobrazení na angličtinu.

Ať už máte rádi přehnanou akci plnou výbuchů, nebo preferujete psychologická dramata, v katalogu Netflixu určitě najdete sci-fi anime, které bude přesně pro vás. Nebojte se proto dát anime příležitost vás uchvátit.

Nejnovější články