Logo NaStreamu.cz

Jak proniknout do světa Fate a nezbláznit se z toho? Poradíme vám

6 min. čtení
Fotka autora
Jakub Kunc
Širó a Saber z anime Fate/stay Night
Širó a Saber z anime Fate/stay Night

Pokud do některé z filmových databází zadáte slovo „Fate“, ukáže se vám neskutečné množství seriálů i filmů. Jak se v tom vyznat a kde začít vám poradí naše redakce.

Vstoupit do světa Fate může být trochu náročné – existují totiž desítky příběhů, které si často odporují (a pak navíc zjistíte, že jsou všechny nějak propojené). Počáteční zmatek je ale rozhodně dobré překonat, protože série nabízí emocionální příběhy plné akce, u které budete sedět na kraji židle. Naše redakce si proto pro vás připravila článek o tom, jak do světa Fate nejlépe proniknout.

Vesměs všechny anime vypráví o válce o Svatý grál, který vítězi splní přání. Účastní se jí sedm vybraných mágů a každý z nich si jako svého služebníka zvolí některého ze slavných hrdinů minulosti – třeba krále Gilgameše, Alexandra Velikého nebo Medeukaždý hrdina přitom spadá do specifické třídy. Aby grál mohl splnit přání, musí se nejprve naplnit manou, kterou nabírá smrtí každého z bojujících mágů.

Saber z anime Fate/stay night: Unlimited Blade Works
Saber z anime Fate/stay night: Unlimited Blade Works

Fate/stay Night

Fate/stay Night je vizuální román – primárně textová počítačová hra – od studia Type-Moon, který všechno odstartoval. Vychází z něj několik seriálů a následných spin-offů. Román totiž nabízí tři alternativní cesty, jak se mohly události stát. Výborné na tom je, že můžete vyzkoušet jakýkoli ze seriálů – nehledě na datum vydání – a zjistit, jestli vás tento svět baví a chcete víc.

První anime Fate/stay Night z roku 2006 adaptuje základní příběh. V něm se jedním z mágů bojujících v páté válce o Svatý grál stane Širó Emija. Potíž je v tom, že ani pořádně netuší, že je mágem. Úplně omylem se mu podaří vyvolat svého služebníka Saber – později zjistí, že jde o krále Artuše (jenom v ženské verzi). Aby vůbec přežil první dny a zjistil, co se děje, spojí se s Rin Tósakou, jejímž služebníkem je záhadný Archer, který si nepamatuje svůj původ.

Další z cest se jmenuje Fate/stay night: Unlimited Blade Works. Tady pozor – vznikl i film s tímto názvem. Vzhledem k tomu, že se celý příběh tvůrci pokusili namačkat do 107 minut, vznikl paskvil, který mnohé fanoušky spíš naštval. V roce 2014 se naštěstí příběh dočkal pořádné adaptace v podobě seriálu od studia Ufotable (Demons Slayer, Kara no Kjókai). V tomhle podání jde spíš o příběh Archera než Širóa – kým přesně je a jak se stal jedním ze služebníků.

Archer a Rin z anime Fate/stay night: Unlimited Blade Works
Archer a Rin z anime Fate/stay night: Unlimited Blade Works

Následuje příběh Fate/stay Night: Heaven's Feel, který studio Ufotable zadaptovalo ve třech filmech. Ze všech tří cest je rozhodně nejtemnější. Věnuje se jedné z vedlejších postav Sakuře, která v předchozích větvích působila jako Široova kamarádka, která o magii moc netuší. Její původ tak může být pro některé diváky trochu překvapením. A za zmínku rozhodně stojí i temná verze Saber.

V roce 2011 vydalo studio Ufotable také prequel Fate/Zero. Ten se odehrává během čtvrté války o Grál, zhruba o 15 let dříve. Nezaměřuje se jen na jednoho z mágů – každý ze sedmi má přibližně stejně velký prostor. Dočkáte se celkově dospělejšího příběhu plného politikaření, vydírání a zrad.

Artoria a Gilgameš během rozhovoru králů
Artoria a Gilgameš během rozhovoru králů

Oba projekty jsou velmi úzce propojené, takže se bohužel nevyhnete spoilerům – a je jedno, jestli se jako první podíváte na Zero nebo stay Night. Doporučujeme proto začít s příběhy podle původní hry. Fate/Zero vám totiž prozradí hlavního záporáka původní série i původ Sakury.

Fate/stay Night se nedávno dočkala dalšího rozšíření v podobě Fate/strange Fake. Odehrává se několik let po událostech páté války o Svatý grál. Za podivných okolností se schyluje k další, tentokrát ale ve městě Snowfield v Nevadě. Pravidla jsou ale poněkud jiná a hrdinové tak pořádně netuší, co přesně se děje. Z běžné vyvražďovačky ve stylu Hunger Games se tak stává mysteriózní thriller. Série začala filmem z roku 2023, na který navazuje seriál. Venku je zatím první promo díl, který vyšel 31. prosince 2024. Pokračování bysme se měli dočkat někdy v tomto roce. Obě díla jsou dostupná na Crunchyrollu.

Doporučené pořadí sledování:

  • Fate/stay Night (2006)
  • Fate/stay night: Unlimited Blade Works (2014–2015)
  • Fate/stay night: Heaven's Feel I. presage flower (2017)
  • Fate/stay night: Heaven's Feel II. lost butterfly (2019)
  • Fate/stay night: Heaven's Feel III. spring song (2020)
  • Fate/Zero (2011–2012)
  • Fate/strange Fake -Whispers of Dawn- (2023)
  • Fate/strange Fake (2024–)

Fate/Grand Order

Fate/Grand Order je mobilní videohra. A pokud Japonci chtějí zpromovat nějakou hru, udělají k ní anime. V tomto případě vyšlo několik filmů i seriál. Chaldea Security Organization v nich hlídá správnost časové linie, a pokud dojde k nějaké odchylce – singularitě – vyšle tam tým, který ji napraví. Na sérii Fate/stay Night navazují tyto příběhy jen velice volně, můžete je tedy bez problému zkouknout bez jiných znalostí. Je ale možné, že vás bez nich tolik neosloví.

Fate/Grand Order: First Order slouží jako představení celého konceptu. Hlavní postavy Ritsuka Fudžimaru a jeho služebnice Mash jsou posláni do doby páté války o Svatý grál, během které se objevila singularita, která by způsobila konec světa. Následují dva filmy, které se odehrávají v době krále Artuše. Ritsuka a Mash se v nich spojí s rytířem Bediverem ve válce v Jeruzalému.

V roce 2019 pak vyšel jeden z nejpopulárnějších seriálů z tohoto světa – Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia. Dvojice hrdinů je tentokrát vyslána do starověkého města Uruk na blízkém východě. Musejí tam vyřešit objevení tří bohyň a stovek démonických bestií. Vrací se i postavy, které můžete znát z Fate/stay Night – třeba král králů Gilgameš.

Leonidas v anime Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia
Leonidas v anime Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia

Příběh Ritsuka a Mash zakončuje film Fate/Grand Order: Final Singularity-Grand Temple of Time: Solomon. V něm k vyřešení singularit stačí porazit posledního nepřítele – krále mágů Solomona.

Seznam sledování:

  • ⁠Fate/Grand Order: First Order (2016)
  • Fate/Grand Order: Divine Realm of the Round Table Camelot – Wandering; Agateram (2020)
  • Fate/Grand Order: Divine Realm of the Round Table Camelot – Paladin; Agateram (2021)
  • Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia (2019)
  • Fate/Grand Order: Final Singularity-Grand Temple of Time: Solomon (2021)

Ještě nemáte dost?

Pokud se z vás stanou opravdu skalní fanoušci série Fate, čeká na vás ještě řada projektů. Některé velmi povedené, jiné trochu obskurní. I když vám vše důležité vysvětlí, není ideální s těmihle spin-offy začínat.

Ve Fate/Apocrypha z roku 2017 se z boje o Svatý grál stane skutečná válka. Proti sobě se postaví mágové asociace a rod Yggdmillennia – každý zastoupený sedmi páry pán–služebník. Děj se odehrává v alternativní verzi světa Fate/stay Night, takže uvidíte třeba nové pojetí Široa. Těšit se ale můžete i na celou řadu nových služebníků a jejich souboje, které jsou mnohem taktičtější. Anime je dostupné na Netflixu.

Johanka z Arku v anime Fate/Apocrypha
Johanka z Arku v anime Fate/Apocrypha

Doporučit Fate/Extra: Last Encore je trochu problém. Jde totiž o pokračování videohry, která má navíc několik konců. Ze sledování tak můžete být docela zmatení. Do jisté míry je to ale záměr. Hlavní hrdina Hakuno Kišinami se totiž probudí se ztrátou paměti a netuší, co se kolem něj děje. V této verzi se válka o Grál koná uvnitř virtuální reality, ze které není úniku. Pokud vás tedy zajímá míchání žánrů battle royale a isekai, je tohle anime přímo pro vás. Podívat se na něj můžete na Netflixu.

Fate/Kaleid Liner Prisma Illya je pak úplná odbočka od zavedené formulky. Hlavní postavou se stává Illya, jedna z bojovnic v páté válce o Grál. V téhle alternativní verzi se ale nemusí bát, že jí někdo zabije. Stane se z ní totiž mahó šódžo, mění se tak ve své čarovné alter ego – podobně jako v Sailor Moon. A pokud porazí některého z duší hrdinů, může je chytit do karty a získat díky tomu jejich schopnosti. Sice to zní jako strašná blbost, ale je to překvapivě dobré a zábavné anime. Série má celkem čtyři řady, na které navazují ještě dva filmy – Fate/Kaleid Liner Prisma Illya: Vow in the Snow a Fate/Kaleid Liner Prisma Illya: Licht Nameless Girl.

Ilya v anime Fate/Kaleid Liner Prisma Illya
Ilya v anime Fate/Kaleid Liner Prisma Illya

Podívat se můžete i na kraťoučký Fate/Prototype, který ukazuje prvotní nápad původní série. A pokud pořád nemáte dost, můžete vyzkoušet ještě dvě komediální blbinky. Today's Menu for Emiya Family, ve kterém hrdinové Fate/stay Night vaří, nebo Carnival Phantasm, ve kterém spolu interagují postavy z různých her studia Type-Moon.

Nejnovější články