Logo NaStreamu.cz

Film Okja: Víc než jen další dojemné drama Netflixu

3 min. čtení
Fotka autora
Karel Kvítek
Mija a superprase Okja
Mija a superprase Okja

Snímek Okja jihokorejského režiséra Džun-ho Ponga je víc než jen příběh o dívce a jejím obřím superpraseti. Jde o žánrově neuchopitelné dílo plné emocí, akce a satiry, které nemilosrdně kritizuje korporátní chamtivost a etiku masného průmyslu.

Film Okja z roku 2017 není jen dalším titulem v katalogu streamovacího giganta Netflix. Je to osobitý a provokativní počin, který se vzpírá snadné žánrové klasifikaci. Snímek balancuje někde na pomezí dojemného dramatu, akčního dobrodružství, kousavé satiry a znepokojivého sci-fi. Právě tato žánrová neuchopitelnost a schopnost vyvolat v divákovi širokou škálu emocí činí z Okji výjimečný film. V centru příběhu stojí zdánlivě jednoduchý koncept: silné přátelství mezi venkovskou jihokorejskou dívkou a jejím neobvyklým zvířecím společníkem proti chladnému světu velké korporace.

Příběh Miji a Okji

Děj filmu Okja začíná v malebné krajině jihokorejských hor. Žije zde mladá dívka Mija (Ahn Seo-hyun) se svým dědečkem (Byun Hee-bong) a taky s neobvyklou čtyřnohou kamarádkou – obřím, geneticky modifikovaným tvorem jménem Okja. Tohle neobyčejné zvíře je jedno ze šestadvaceti superprasat, která byla vytvořena korporací Mirando a rozeslána do různých koutů světa v rámci dlouhodobého experimentu.

Superprase Okja a Mija
Superprase Okja a Mija (Seo-hyeon Ahn)

Idylka je však narušena příjezdem zástupců Mirando Corporation. Excentrická CEO Lucy Mirando (Tilda Swinton) a její mluvčí, televizní celebrita a zoolog v jednom, Dr. Johnny Wilcox (Jake Gyllenhaal), prohlásí Okju za vítěze desetileté soutěže o nejlepší superprase. To znamená jediné – Okja musí být odvezena do New Yorku, aby se stala tváří nové revoluční řady masných produktů. Zdrcená Mija se však nevzdá a vydá se na misi s cílem Okju zachránit a dostat zpět.

Jake Gyllenhaal jako Dr. Johnny Wilcox
Tilda Swinton jako CEO Lucy Mirando

Zástupci Mirando Corporation

Na své cestě se setkává jak se zaměstnanci korporace Mirando, tak s aktivisty z Animal Liberation Front (ALF). Obě skupiny chtějí Okju využít k dosažení svých cílů: Mirando pro zisk, ALF pro odhalení týrání zvířat.

Aktivisté z Animal Liberation Front
Aktivisté z Animal Liberation Front (ALF)

Příběh střídá napínavé akční scény s dojemnými momenty a vše směřuje k tomu, že se bude Mija muset postavit mocné korporaci tváří v tvář a bojovat za záchranu své zvířecí přítelkyně.

Kritika korporátní chamtivosti

Hlavním padouchem filmu je firma Mirando Corporation, která představuje bezohlednou korporátní chamtivost. Jejich projekt superprasat, prezentovaný jako řešení světového hladu, je ve skutečnosti motivován snahou ovládnout globální trh s masem a maximalizovat zisk. A to za každou cenu.

Šéfka firmy Lucy Mirando mistrně využívá marketing k maskování neetických postupů. Její drsnější dvojče Nancy (také v podání Tildy Swinton) pak ukazuje skutečnou, nemilosrdnou tvář korporace. Tato dvojrole vytváří symboliku v podobě dvou tváří kapitalistických korporací. Jednu přívětivou a mediálně obratnou, která předstírá zájem o společenskou odpovědnost. Druhou skrytou, bezohlednou, orientovanou výhradně na efektivitu a zisk. Tato druhá tvář zároveň přebírá velení ve chvíli, kdy selžou přátelštější metody té první.

Tilda Swinton ve filmu Okja
Tilda Swinton ve filmu Okja

Etika, empatie a aktivismus

Druhým pilířem kritiky ve filmu Okja jsou etické otázky spojené se zacházením se zvířaty a aktivismem. Postava Okji zpochybňuje vnímání hospodářských zvířat jako pouhých komodit a stírá hranici mezi mazlíčky a zvířaty určenými ke konzumaci. Film konfrontuje diváka, který si k Okje vytvoří pouto, s brutální realitou průmyslového zemědělství prostřednictvím šokujících scén z laboratoří a jatek, čímž vyvolává empatii k zvířatům ve velkochovech.

Film tak celkově podněcuje diváky k zamyšlení nad jejich spotřebními návyky, etikou chovu zvířat a produkcí potravin.

V kontrastu ke korporátní bezohlednosti pak stojí postavy aktivistů z Animal Liberation Front (ALF). Film je zobrazuje převážně jako ty, kteří bojují za správnou věc. Metody, jakými dosahují svých cílů, však nemusí být vždy správné a bezchybné. Film ukazuje eticky sporné volby, které s sebou boj proti zkaženému systému nese.

Skupina aktivistů z Animal Liberation Front ve filmu Okja
Skupina aktivistů z Animal Liberation Front ve filmu Okja

Džun-ho Pongův rukopis

Okja nese nezaměnitelný rukopis režiséra Džun-ho Ponga, který se zapsal jako mistr v mísení žánrů. Charakteristická je pro něj i silná sociální a politická kritika, která je organicky vetkaná do příběhu - a Okja není v tomto případě výjimkou.

Závěr

Okja je film, který dokáže v divákovi probudit empatii a přimět ho k zamyšlení nad vlastní morální odpovědností. Je to ale především snímek s dojemným příběhem o přátelství, v němž se skrývá poměrně ostrá kritika korporátní chamtivosti, etiky moderního potravinářského průmyslu i systémových problémů kapitalismu obecně.

Film Okja si aktuálně pustíte na streamovací službě Netflix a na trailer se můžete podívat níže.

Nejnovější články