Logo NaStreamu.cz

Fanoušci žádají předělání anime The Beginning After the End

2 min. čtení
Fotka autora
Jakub Kunc
Arthur Leywin z anime The Beginning After the End
Arthur Leywin z anime The Beginning After the End

Už přes 55 tisíc lidí podepsalo petici za předělání anime The Beginning After the End. Vadí jim nepovedená animace, které připomíná prezentaci v PowerPointu. Má podpis ale smysl?

Řada fanoušků je zklamaná z anime adaptace oblíbeného webrománu The Beginning After the End. Po tvůrcích proto požadují okamžité zastavení produkce a předělání celého seriálu. Vyzývají k tomu v petici, kterou v době psaní tohoto textu podepsalo více než 55 tisíc lidí.

Fanoušci si stěžují především na špatnou animaci. „Otřesný nedostatek pohybu a animace dělají z anime jen primitivní PowerPointovou prezentaci,“ píše se v petici. Podle jejích tvůrců je naprosto zásadní, aby produkce okamžitě skončila před tím, „než bude odkaz The Beginning After the End ještě více pošpiněn“. Zároveň požadují, aby nové přepracování seriálu dostalo na starosti jiné „lepší“ animační studio, které jsou dokonce ochotni zaplatit přes fundraisingovou kampaň.

Předurčená k neúspěchu

Petice samozřejmě nemá téměř žádnou šanci uspět – Japonci si ze západní kritiky mnoho vrásek nedělají. Podle textu petice navíc její tvůrci nemají ponětí o tom, jak produkce anime probíhá.

V Japonsku je anime poměrně velký business, o kterém se rozhoduje měsíce i roky předem. V tomto procesu nemají animační studia skoro žádný vliv – pokud tedy nevytvářejí vlastní originální dílo. V případě zpracovávání adaptace o všem rozhoduje produkční společnost – třeba Aniplex.

Anime producenti v seriálu Širobako
Anime producenti v seriálu Širobako

Nejde o kvalitu, ale o zisk

Produkční společnost shání sponzory, zajišťuje merch a také rozhoduje o přidělení animace určitému studiu. A vzhledem k tomu, že jde o business, nezajímá ji kvalita, ale profit. Představa, že by se rozhodla vzdát své investice, a navíc ještě přihodila další peníze, aby se začalo odznovu, je tak poměrně naivní.

Naivní je i myšlenka na „zaplacení lepšího studia“. Rozpočet totiž nemá na kvalitu animace absolutně žádný vliv – každé anime ho má v podstatě totožný a určuje se podle časového slotu ve vysílání a počtu dílů.

Naštvání tvůrců petice se dá pochopit. Snad každý anime nadšenec si zažil zklamání v podobě nevydařené adaptace. Japonský animační průmysl je ale zkrátka příliš velký kolos na to, aby se kvůli „drobnému zaškobrtnutí“ zastavil.

Fanoušci The Beginning After the End si tak pravděpodobně budou muset vystačit s tím, co dostali – nebo se vrátit zpět k původnímu románu či jeho komiksové verzi.

Nejnovější články