7 skvělých dokumentů na Netflixu pro milovníky přírody


Rádi se kocháte pohledem na roztomilá zvířátka, zajímá vás, co děje v lese po setmění, nebo je pro vás ekologie důležitým tématem? V tom případě na Netflixu zabrouzdejte do sekce s dokumenty. Z jeho nabité knihovny si rozhodně vyberete.
Milujete dokumenty a přírodu? V tom případě vám Netflix nabízí hodiny zábavy. Naše redakce vám přináší 7 tipů na dokumenty, se kterými můžete začít. Ať už máte rádi těžší témata, která nutí k zamyšlení, nebo dáváte přednost jedinečné podívané, u které se i něco dozvíte, určitě si z našich doporučení vyberete.
Naše planeta – jak ovlivňuje změna klimatu krásy přírody
Sir David Attenborough by bez problému zvládl zaplnit celý tento seznam – je v tom zkrátka nejlepší. Jako zástupce z jeho řady výjimečných počinů jsme proto vybrali dokumentární sérii Naše planeta, která se dočkala dvou řad. V ní se nejznámější popularizátor přírodovědy zabývá dopadem klimatických změn na jednotlivé zvířecí druhy po celé planetě. Každá epizoda se zaměřuje na jiný habitat a jeho problémy. Kromě mírně depresivního poselství se pochopitelně dočkáte i nádherných záběrů přírody. Attenborough se zde navíc nesnaží kázat, jak by se mělo lidstvo chovat – jen poukazuje na problémy, které vytváří.

Moje učitelka chobotnice – i od zvířat se můžeme učit
Může nás chobotnice vůbec něco naučit? Potápěče a filmaře Craiga Fostera rozhodně ano. Při své práci v Kapském městě se totiž s jednou nečekaně skamarádil. A naštěstí to zachytil na kameru, abychom si mohli z filmu Moje učitelka chobotnice (2020) odnést stejné ponaučení jako on ze svého zážitku. Chobotnice se s ním postupně dělí o svoji denní rutinu, a dokonce se jí povede ovlivnit Fosterův vztah s jeho synem. Film je výjimečný i tím, že vám fakta nejsou jen předkládána – místo toho je objevujete společně s Fosterem. Jde zkrátka o skvělý příklad vztahu mezi zvířaty a lidmi. Těšit se můžete i na krásné podmořské záběry plné rozmanitých obyvatel oceánu. O kvalitě filmu svědčí i výhra Oscara za nejlepší celovečerní dokument v roce 2021.

Virunga – ochrana zvířat v křížové palbě
Dokuthriller Virunga z roku 2014 není zrovna příjemnou podívanou. Je totiž výpovědí strážců národního parku Virunga v Kongu, kteří se snaží chránit tamní unikátní ekosystém ohrožených goril horských (v tomto národním parku žije zhruba polovina celé populace). V době natáčení se ale park nacházel v ne zrovna šťastné pozici – jen pár kilometrů od základen povstalců, kteří chystají ofenzivu, a nad nalezištěm ropy, kterou by ráda vytěžila britská firma. Skupina strážců tak musí chránit nejen zvířata, ale i filmový štáb. Dočkáte se dramatu o bezohlednosti, chamtivosti a korupci tváří v tvář odhodlání bránit lidskost.
Miminka z divočiny – roztomilá mláďata dělají roztomilé věci
Kdo by neměl rád roztomilá mláďátka. A v osmidílné sérii Miminka z divočiny z roku 2022 si jich užijete požehnaně. Těšit se můžete na slůňata, vydřátka nebo malé tučňáčky, ale i spoustu dalších. Uvidíte, jaké nástrahy na ně číhají a jaká zažívají dobrodružství. Dokument také skvěle zachycuje rodičovskou lásku ke svým potomkům. Dost možná u vás tato divoká miminka vyvolají celou škálu reakcí od záchvatů smíchu až po slzičky dojetí. Dokument navíc neobsahuje žádné drastické záběry, takže si ho v klidu můžete vychutnat i s dětmi. To vše s perfektním komentářem namluveným Helenou Bonham Carter.

Chasing Coral – smutné změny v oceánech
Určitě už jste slyšeli o tom, že Velký korálový útes umírá. Dokumentární film Chasing Coral z roku 2017 vám ukáže, co přesně to znamená v praxi. A ani vám to nebudou muset vědci obšírně vysvětlovat, protože to uvidíte na vlastní oči. Provázet vás budou především režisér filmu Jeff Orlowski-Yang a Richard Vevers, který se rozhodl vzdát kariéry byznysmena, aby se stal podmořským fotografem. Doprovázet je bude i tým vědců, kteří zjišťují, co přesně a proč se děje. Vypíchnout je potřeba i úžasné záběry podmořského života v okolí živých korálů. Bohužel je o to smutnější následné porovnání s těmi zničenými.

Země za noci – co dělají zvířata, když jdeme spát?
Bojíte se podivných zvuků, které se ozývají noční přírodou? Po zhlédnutí šestidílné série Země za noci z roku 2020 už možná nebudete. Tvůrcům se totiž podařilo zachytit zvířata, která je vydávají. Využili k tomu moderní technologie – třeba čočku extrémně citlivou na měsíční světlo nebo termokameru. V doslova novém světle tak uvidíte například rysa na stromě při lovu nebo letící netopýry. A nemusíte se bát, že by bylo všechno černobílé, právě naopak. Velká část stopáže hraje nejrůznějšími neonovými barvami. V jedné epizodě se dočkáme i zachycení nočního života zvířat v různých městech po celém světě. A kdyby pro vás nebyla pětihodinová série dostačující, můžete se podívat i na doprovodný dokument Země za noci: Natáčení potmě, ve kterém uvidíte, co všechno museli kameramani podstoupit, aby jedinečné záběry zachytili.
Planeta Praha – jak se zvířatům daří v městské džungli?
A na závěr taky něco z českých luhů a hájů. Nebo spíš z města. Planeta Praha z roku 2022 se zaměřuje na naše spoluobčany, o kterých většinou ani nevíme. Je tak fascinující podívanou o tom, jak se zvířata přizpůsobují životu v metropoli. Uvidíte třeba kosy, kteří pomalu ale jistě mění zbarvení svých pírek na bílou nebo muflony, kteří okusují lavičky v okolí Thomayerovy nemocnice. Filmařům se díky moderním technologiím povedlo zvířata natočit opravdu zblízka. I ti nejmenší tvorečkové tak vyplní celou obrazovku. Komentář plný vtipů navíc perfektně namluvil Jiří Macháček.
Ať už si večer pustíte dokuthriller o ochraně zvířat pod palbou, učitelku chobotnici nebo výtečného sira Davida Attenborougha, čeká vás skvěle strávený čas plný zábavy i poznání.